BUDOWA SYSTEMU NAWADNIANIA

nawadnianie
 • HYDROFOR

  1

  Hydrofor

  Hydrofor jest to zbiornik częściowo napełniony wodą. W górnej części tego zbiornika znajduje się płaszcz powietrza. Po włączeniu układu pompowana jest woda do zbiornika zmniejszając w ten sposób przestrzeń z powietrzem, co sprawia że rośnie ciśnienie wody. Hydrofory często wykorzystywane są w systemach nawadniających do zwiększenia ciśnienia roboczego na poszczególnych sekcjach. Umożliwia to prawidłową pracę zraszaczy jak również równomierne rozprowadzenie wody w linii kroplującej.

 • CZUJNIK DESZCZU

  2

  Czujnik deszczu

  Czujnik deszczu jest to element wspomagający efektywność pracy systemu nawadniania. Przy opadach deszczu czujnik wysyła sygnał do sterownika o opadach deszczu aby w trakcie opadów i określony czas po nich nie nastąpiło włączenie podlewania ogrodu. Posiadając system automatycznego nawadniania wyposażony w opcję z czujnikiem deszczu zdecydowanie ograniczamy pobór wody wykorzystywanej do podlania ogrodu. Czujniki deszczu posiadają regulację zakresu pracy i już przy niewielkich opadach są w stanie wychwycić zmiany pogody i wysłać poprawną informację do sterownika. Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem w czujnikach jest funkcja ANTYFROST zabezpieczająca system nawadniania przed pracą podczas wiosennych przygruntowych przymrozkach. Czujniki dzielimy na dwie grupy: płytkowe i miseczkowe. Każdy z nich może być podłączony z sterownikiem za pośrednictwem kabla bądź bezprzewodowo.

 • STEROWNIK

  3

  Sterownik

  Sterownik to mały komputer zawiadujący całym systemem nawadniającym. Wysyła impulsy elektryczne do elektrozaworów o konieczności uruchomienia poszczególnych sekcji nawadniani. Sterownik pilnuje długości czasów nawadniania, kolejności uruchamiania sekcji oraz godzin rozpoczęcia podlewania. Dzisiejsze firmy oferują szeroką gamę sterowników. Możemy wybierać spośród jednosekcyjnych sterowników bateryjnych z elektrozaworem, zewnętrznych sterowników bateryjnych 9V, wewnętrznych sterowników 12V, zewnętrznych sterowników 12V. Wśród sterowników coraz popularniejsze są sterowniki ze sterowaniem pilotem. Obecna technologia pozwala za pomocą Internetu kontrolować i zmieniać parametry sterownika. Najnowsze rozwiązania pozwalają również za pośrednictwem sterowników do nawadniania sterować oświetleniem w ogrodzie.

 • SKRZYNKA NAWADNIAJĄCA

  4

  Skrzynka nawadniająca

  Skrzynka nawadniająca to potoczna nazwa skomplikowanych połączeń i rozwiązań elektroniki z hydrauliką. Skrzynka taka chowa w sobie elektrozawory, do których w różnych kombinacjach zerojedynkowych wysyłane są informacje z sterownika o godzinie pracy elektrozaworu jak i długości jego pracy. Elektrozawory również jak i sterownik można spotkać w kilku typach: Elektrozawory 9V, 12V, z regulacją ciśnienia jak i bez takiej regulacji, 1 calowe, 1,5”, 2”, 3”. Każdy jeden elektrozawór to osobna sekcja nawadniająca.

 • RURA

  5

  Rura

  RURA jej zadaniem jest doprowadzenie wody do zraszaczy oraz linii kropkujących. Najczęściej wykorzystywane są rury z PVC. Dobierając rury do nawodnienia należy pamiętać o ciśnieniu jakie będzie panowało w naszym systemie. Do budowy systemów nawadniających wykorzystywane są rury o fi 16, 20, 25, 32 a sporadycznie przy bardzo dużych ogrodach o fi 40 Rury można z powodzeniem dzielić na mniejsze odcinki i łączyć je ze sobą za pomocą szybkozłączek i złaczek. Rury nawadniające zakopywane są pod powierzchnią ziemi na minimum 30cm. Pozwala nam to bezpiecznie użytkować ogród bez większych obaw o zniszczenie nawodnienia. Należy pamiętać o konieczności spuszczenia wody na zimę z układu gdyż strefa przemarzania w Polsce sięga około 80cm (w zależności od regionu polski) i zimowe warunki mogłyby uszkodzić nasz system.

 • ZRASZACZE

  6

  Zraszacze

  Zraszacze są to wynurzalne elementy systemu nawadniania. Za ich pośrednictwem podlewane są trawniki ogrodów prywatnych jak również boiska sportowe. Zraszacze możemy podzielić na: zraszacze statyczne, zraszacze sektorowe i pełno sektorowe zwane również obrotowymi czy też rotacyjnymi, oraz zraszacze polowe. Podział ten charakteryzuje ich rodzaj pracy. Każdy zraszacz dodatkowo zawiera wymienialną część jaką jest DYSZA. Od niej zależy w dużej mierze zasięg zraszacza, jego wydatek a przy zraszaczach statycznych płaszczyzna pracy. Tak więc i dysze możemy podzielić w zależności na charakter ich pracy na kilka grup: strumieniowe, dysze parasolowate, dysze rotacyjne i każda z nich występuje w różnym rozwiązaniu rozpylenia strumienia wody. Do rodziny zraszaczy należą również mikro-zraszacze oraz zamgławiacze. Służą one jednak tylko do podlewania roślin rabatowych. Je również dzielimy na kilka rodzajów w zależności od charakteru ich pracy: strumieniowe, obrotowe z regulacją przepływu, obrotowe odwróconego działania.

 • LINIA KROPLUJĄCA

  7

  Linia kroplująca

  Linia kroplująca jest rurą irygacyjną. Jej głównym zadaniem jest rozsączanie wody pod rośliny. Linia kroplująca zbudowana jest z perforowanej rurki PVC z umieszczonymi w miejscach perforacji emiterami za pośrednictwem których woda jest rozsączana stopniowo dzięki czemu nie dochodzi do nagłego zalania rabat. Linie kropkujące dzielimy na linie bez kompensacji jak i z kompensacją dzięki której najpierw zostaje wyrównane ciśnienie w rurze a następnie jest rozsączana woda. Dzięki tej opcji nie dochodzi do zjawiska gdzie na początku linii jest już rozsączana woda a na końcu linii brakuje już wody i ciśnienia do podlania roślin.