BUDOWA SYSTEMU NAWADNIANIA
HYDROFOR
Hydrofor
Hydrofor jest to zbiornik częściowo napełniony wodą. W górnej części tego zbiornika znajduje się płaszcz powietrza. Po włączeniu układu pompowana jest woda do zbiornika zmniejszając w ten sposób przestrzeń z powietrzem, co sprawia że rośnie ciśnienie wody. Hydrofory często wykorzystywane są w systemach nawadniających do zwiększenia ciśnienia roboczego na poszczególnych sekcjach. Umożliwia to prawidłową pracę zraszaczy jak również równomierne rozprowadzenie wody w linii kroplującej.
CZUJNIK DESZCZU
Czujnik deszczu
Czujnik deszczu jest to element wspomagający efektywność pracy systemu nawadniania. Przy opadach deszczu czujnik wysyła sygnał do sterownika o opadach deszczu aby w trakcie opadów i określony czas po nich nie nastąpiło włączenie podlewania ogrodu. Posiadając system automatycznego nawadniania wyposażony w opcję z czujnikiem deszczu zdecydowanie ograniczamy pobór wody wykorzystywanej do podlania ogrodu. Czujniki deszczu posiadają regulację zakresu pracy i już przy niewielkich opadach są w stanie wychwycić zmiany pogody i wysłać poprawną informację do sterownika. Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem w czujnikach jest funkcja ANTYFROST zabezpieczająca system nawadniania przed pracą podczas wiosennych przygruntowych przymrozkach. Czujniki dzielimy na dwie grupy: płytkowe i miseczkowe. Każdy z nich może być podłączony z sterownikiem za pośrednictwem kabla bądź bezprzewodowo.
STEROWNIK
Sterownik
Sterownik to mały komputer zawiadujący całym systemem nawadniającym. Wysyła impulsy elektryczne do elektrozaworów o konieczności uruchomienia poszczególnych sekcji nawadniani. Sterownik pilnuje długości czasów nawadniania, kolejności uruchamiania sekcji oraz godzin rozpoczęcia podlewania. Dzisiejsze firmy oferują szeroką gamę sterowników. Możemy wybierać spośród jednosekcyjnych sterowników bateryjnych z elektrozaworem, zewnętrznych sterowników bateryjnych 9V, wewnętrznych sterowników 12V, zewnętrznych sterowników 12V. Wśród sterowników coraz popularniejsze są sterowniki ze sterowaniem pilotem. Obecna technologia pozwala za pomocą Internetu kontrolować i zmieniać parametry sterownika. Najnowsze rozwiązania pozwalają również za pośrednictwem sterowników do nawadniania sterować oświetleniem w ogrodzie.
SKRZYNKA NAWADNIAJĄCA
Skrzynka nawadniająca
Skrzynka nawadniająca to potoczna nazwa skomplikowanych połączeń i rozwiązań elektroniki z hydrauliką. Skrzynka taka chowa w sobie elektrozawory, do których w różnych kombinacjach zerojedynkowych wysyłane są informacje z sterownika o godzinie pracy elektrozaworu jak i długości jego pracy. Elektrozawory również jak i sterownik można spotkać w kilku typach: Elektrozawory 9V, 12V, z regulacją ciśnienia jak i bez takiej regulacji, 1 calowe, 1,5”, 2”, 3”. Każdy jeden elektrozawór to osobna sekcja nawadniająca.
RURA
Rura
RURA jej zadaniem jest doprowadzenie wody do zraszaczy oraz linii kropkujących. Najczęściej wykorzystywane są rury z PVC. Dobierając rury do nawodnienia należy pamiętać o ciśnieniu jakie będzie panowało w naszym systemie. Do budowy systemów nawadniających wykorzystywane są rury o fi 16, 20, 25, 32 a sporadycznie przy bardzo dużych ogrodach o fi 40 Rury można z powodzeniem dzielić na mniejsze odcinki i łączyć je ze sobą za pomocą szybkozłączek i złaczek. Rury nawadniające zakopywane są pod powierzchnią ziemi na minimum 30cm. Pozwala nam to bezpiecznie użytkować ogród bez większych obaw o zniszczenie nawodnienia. Należy pamiętać o konieczności spuszczenia wody na zimę z układu gdyż strefa przemarzania w Polsce sięga około 80cm (w zależności od regionu polski) i zimowe warunki mogłyby uszkodzić nasz system.
ZRASZACZE
Zraszacze
Zraszacze są to wynurzalne elementy systemu nawadniania. Za ich pośrednictwem podlewane są trawniki ogrodów prywatnych jak również boiska sportowe. Zraszacze możemy podzielić na: zraszacze statyczne, zraszacze sektorowe i pełno sektorowe zwane również obrotowymi czy też rotacyjnymi, oraz zraszacze polowe. Podział ten charakteryzuje ich rodzaj pracy. Każdy zraszacz dodatkowo zawiera wymienialną część jaką jest DYSZA. Od niej zależy w dużej mierze zasięg zraszacza, jego wydatek a przy zraszaczach statycznych płaszczyzna pracy. Tak więc i dysze możemy podzielić w zależności na charakter ich pracy na kilka grup: strumieniowe, dysze parasolowate, dysze rotacyjne i każda z nich występuje w różnym rozwiązaniu rozpylenia strumienia wody. Do rodziny zraszaczy należą również mikro-zraszacze oraz zamgławiacze. Służą one jednak tylko do podlewania roślin rabatowych. Je również dzielimy na kilka rodzajów w zależności od charakteru ich pracy: strumieniowe, obrotowe z regulacją przepływu, obrotowe odwróconego działania.
LINIA KROPLUJĄCA
Linia kroplująca
Linia kroplująca jest rurą irygacyjną. Jej głównym zadaniem jest rozsączanie wody pod rośliny. Linia kroplująca zbudowana jest z perforowanej rurki PVC z umieszczonymi w miejscach perforacji emiterami za pośrednictwem których woda jest rozsączana stopniowo dzięki czemu nie dochodzi do nagłego zalania rabat. Linie kropkujące dzielimy na linie bez kompensacji jak i z kompensacją dzięki której najpierw zostaje wyrównane ciśnienie w rurze a następnie jest rozsączana woda. Dzięki tej opcji nie dochodzi do zjawiska gdzie na początku linii jest już rozsączana woda a na końcu linii brakuje już wody i ciśnienia do podlania roślin.